Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kratochvilné akce s krysaříky

12. 12. 2011

Krysing

 

Jak tak člověk žije zpočátku s jedním, později s více a více krysaříky, uvědomí si, že jsou velmi všestranní. A tak jsme s několika přáteli v minulých letech zorganizovali několik akcí pro krysaříky. Zde jsou reportáže z těchto akcí:

 

 

 

Krysing 6.7.2010

21. 6. 2010

Červencový krysing poetický.

(6.7.2010, Myslkovice)

Protokol poetického červencového krysingu

Drahé dámy, vzácní pánové, milí krysaříci!

Po přejímce nastoupíme všichni v jednom pevném šiku, 

vzájemně si představíme všechněch dvanáct krysaříků.  

A na výzvu :,,K poctě myš!"  vyzdvihneme krysky výš. (Stačí do náruče) 

Pak na výzvu :,,Trysku zdar!" zavoláme ,,Střapci zmar!"

V devět třicet natáhneme na špagátě návnadu, 

na stu metrech připravíme krysingovou náladu.

(Kvalifikační a štěněcí běhy).

V deset třicet psíci milí, co sto metrů pokořili, poperou se s dvoustovkou.

Vyřítí se v prudkém trysku, vyzvednou na laťce rysku, 

 pod Petřinou taktovkou. (Jako startér vystupuje Petra Prokopcová)

Potom všichni odpočneme do dvanácti třiceti

pojíme a popijeme do dvanácti třiceti

(Zde jsem s dovolením použila tzv. absolutní rým českého génia, Járy da Cimrmana)

 

V dvanáct třicet příjde změna, zvednem se jak jedna žena. 

Krysoborci začnou už, nastoupí, jak jeden muž. (Krysoborecký běh)

Smečkoběhy nakonec, prosviští, než řekneš švec.

Posuzovat krysing budou celkově tři rozhodčí.    

Objektivní, pozitivní, bez zdvihání obočí.                                                      (Míla, Jana, Jéňa - při při rozhodčích rozhoduje hlas rozhodčího, který má nejmenší kohoutkovou výšku)

Na konci zas v jednom šiku stane dvanáct krysaříků.

By se všichni psíci milí mezi sebou rozloučili.

A na pozdrav ,,Trysku zdar!" , provoláme ,,Střapci zmar!"

   

     V úterý sedmého července 2010 jsme se sešli opět v Myslkovicích na hřišti, abychom pokračovali v sérii našich kratochvilných krysingů. Červencový krysing byl laděn v poetickém duchu. Protokol krysingu byl sepsán ve verších věnovaných krysingovým udatům a jejich trenérům. Je nezapomenutelným zážitkem vidět dospělé a seriozní lidi, kteří na povel ,,K poctě myš!“ vyzvedávají své krysaříky k obloze. A když potom na pozdrav: ,, Trysku zdar!“, zazní v odpověď unisono: ,,Střapci zmar!“, zaleskne se mimoděk v mnoha očích slza...

     Ale skončeme s romantikou. Nastává závodní klání.

 

     Už do krátkých kvalifikačních běhů nastupují naši borci správně rozohněni a po vzoru skautů, silnější pomáhají slabším. Pouze závodník s uměleckým pseudonymem Šíp letí savanou, je příliš pevně svázán láskou ke své velitelce a odmítá se od ní vzdálit na více než deset metrů.

 

     Jediný závodník přihlášený v kategorii štěňat, s přezdívkou Velký čahoun, s přehledem probíhá štěněcí běhy vždy s plným počtem bodů za zájem i za zákus a získává první místo ve své kategorii.velky-cahoun-start.jpg

 

  

 

 

 

velky-cahoun-beh.jpg

 

 

 

  

 

vel.cahoun-beh.jpg

 

 

 

 

 

vel.cahoun-ulovek.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Nastává prodloužení trati na dvě stě metrů. Probíhají dlouhé kvalifikační a dorostenecké běhy.

     V dlouhých kvalifikačních bězích je ještě znovu dána šance zamilovanému Šípu letícímu savanou, ale bohužel, pokud není na střapci připoutána a smýkána panička, Šíp znovu svým chováním dává najevo, kde je jeho místo. Opouští proto závodiště s příslibem, že mu vymyslíme nějakou jinou disciplínu, kde bude moci být stále nablízku své bohyni Heleně. Ostatní dospělí úspěšně absolvují i dvousetmetrový kvalifikační běh a dostávají se do finále.

 

     A pokračují dorostenecké běhy, naostro bodované. Rychlý špunt a Kulový blesk jsou ve svých výkonech neuvěřitelně vyrovnané. Obě dostávají od poroty po pěti bodech za zájem a čtyřech bodech za zákus. Obsazují proto obě první místo. Na druhém místě se ocitá Třeštiprdlo, která po minulém krysingu, kde se chovala ke střapci velmi odměřeně, dostává díky své vychovatelce, křížence Terezce, konečně také tu správnou krysingovou jiskru a druhé místo obsazuje s pěti body za zájem a třemi body za zákus.

 

     Následuje polední pauza.

 

     Namasírovaní, nabuzení a navnadění krysoborci nastupují po přestávce do krysoboreckých běhů.

     Lanko je nataženo na tři sta metrů, ale zlobí v neshrabané trávě a několika závodníkům praskne přímo na trati, takže se běhy musí nastavovat. Ale porota si i s tímto problémem poradí a krysoborci, kteří musí běh přerušit, jsou schopni se i potom výborně zkoncentrovat na pokračování. Porotě nastávají krušné chvíle, protože krysoborci jsou až neuvěřitelně vyrovnaní. V první třetině krysoboreckých běhů se jako diamant zablyští Pan Svištík, který na vlastní žádost není bodován a přenechává možnost k obsazení prvního místa (které vždy zaujímal daleko před ostatními) dalším.

     A tak se o první místo, bok po boku, se shodným počtem bodů dělí Šálička a Neřízená střela.

      V těsném závěsu na druhém místě Klíček, jako třetí Mrskonožka, čtvrtá Malá princeznička, pátý Buřtík a šestý Atlet Brčko, který se od svého prvního krysingu velmi zlepšil. atlet-brcko-start.jpg

 

 

 

 

 

atlet-brcko-beh.jpg

 

 

Dokonce se do štvaní vložil natolik, že jej drobná nerovnost na trati vymrštila vzhůru a donutila ke kotrmelci, za který se (ovšem zcela zbytečně) velmi zastyděl, zejména před přítomnými přihlížejícími krysařicemi. Vžijte se prosím do duše samce, který po všechny předešlé krysingy dával svým chováním přítomným psím dámám jasně najevo, že je stvořen pro dvoření a nikoli pro sport. Když ale vidí, jak ostatní rostou v očích krysařic díky obyčejnému běhání za střapcem, rozhodne se dát do běhu celé srdce. Zrádná terénní vlnka a následující přemet jej vykolejí tak, že zcela zdrcen odchází z bojiště a v duši má pusto... Ale situaci zachraňuje trenérka Mia. Nenechá svého Atleta pokořit a odvážně vybíhá za střapcem, který na trati drze vyčkává. Mia několika povzbuzujícími výkřiky nalévá do žil svého svěřence další energii a Atlet Brčko opět pokračuje ve štvanici za střapcem, kterou zdárně dokončí. Na zardoušení střapce sice síla nezbývá, ale Atlet Brčko obhajuje svoji čest a příště určitě nastoupí ještě více zocelen.

 

     Mezi smečkami, které běží nakonec, se objevuje nová smečka s názvem Černé jiskry.cer.jiskry-beh.jpg I když je tato smečka tvořena jedním novicem a třemi novickami krysingu, kteří jsou celkem ze tří krysingových stájí, dovede se neuvěřitelně sehrát, předvede bezkonkurenční smečkoběh a zaslouženě si odnáší první místo. Druhé místo obsazuje smečka Rychlých větrů a třetí místo duo Gaučáků.

 cerne-jiskry-1.jpg

   

 

 

 

 

A tak skončil červencový krysing. Díky Vám přátelé za skvělou atmosféru, přátelské chování, sponzorské dary (Ali Pavlíková - plyšáčky, krásné porcelánové mističky, kousací kroužek, Mia Zemanová - balíček dobrot a mističek, Marta Pöchmannová - chrochtajícího plyšového divočáka a dobrůtky na odměny, Milena Kopečková - tyčinky z bůvolí kůže všem, Zlatka Vicherková- dečky ušité na míru krysaříků na dekorování prvního a druhého místa a papírové taštičky s propagačními vzorky), rady, navíjení a pouštění ( přátelé z  Českobudějovické kynologické společnosti), skvělý třešňový koláč (rodina Moravcova), dobré vtipy, slova vzájemného povzbuzování, srdečný potlesk a nehranou radost z úspěchu druhých. Těším se na další setkání na společných akcích, kde smysl pro humor a přátelství nahrazují rivalitu.

 

Trysku zdar!

Jitka

(V repce jsou použity fotky od rodiny Neuhortových, které kompletně naleznete na:

http://athosabad.rajce.idnes.cz/krysing_6.7.2010/ )

Další krásné fotky mi poslal pan Moravec. Zde jsou:

obr_0948v.jpgobr_0960v.jpgobr_0975v.jpgobr_0978v.jpgobr_0980v.jpgobr_0987v.jpgobr_0991v.jpgobr_1018v.jpgobr_1024m.jpgobr_1028v.jpg

 

 

 


 

 

 

 

Krysing 30.5.2010

30. 5. 2010

Krysing 30.5.2010 Myslkovice

krysing-velesmecka-2010-014.jpg

 

 

 

 

 

První letošní krysing v Myslkovicích probíhal ve znamení deště. Od rána zatažená obloha nenechala  nikoho na pochybách o tom, že tvrdě prověří vlhkuvzdornost krysaříků. Až na jeden přihlášený tým, přijeli všichni včas. A to i z Brna, a z Prahy. Krysing probíhal v přátelském duchu. Pro nováčky krysingu vysvětlila hned v úvodu Petra Prokopcová, jak by majitelé měli psy podpořit, avšak je na sebe příliš nefixovat. 

Přihlášeno bylo 25 závodnic a závodníků. Do Myslkovic dorazilo a krysingu se zúčastnilo 22 závodnic a závodníků, jedna nepřihlášená závodnice si zaběhla mimo soutěž.

 

 Pronájem hřiště uhradil Klub přátel psů pražských krysaříků, jako projev podpory propagace plemene. Jménem všech účastníků krysingu mnohokrát děkuji.

Obrazek

  
V krysoboreckých bězích (prckové a čahouni), bylo na trati velmi záludné místo. Jednalo se o několik metrů silně podmáčeného drnu. Běžci, kteří byli o něco opatrnější v tomto místě většinou neměli kolizi, takticky je přeběhli pomaleji. Ti, kteří byli v běhu vášnivější, překonali toto místo i několika kotrmelci, které pro ně určitě nebyly nic příjemného. Ale přesto dále pokračovali v běhu. Přesvědčili nás o tom, jak velké a vášnivé může být srdce krysaříka, jaká je jeho odvaha a neústupnost, když je dostatečně motivován.krysing2010-021.jpg

 

  krysing2010-040.jpgkrysing2010-037.jpg
Mimo soutěž si zaběhla i fenka majitele a trenéra pana Moravce, která se projevila jako výrazný krysingový talent a doufám, že mezi krysingové běžce zavítá při příštím krysingu již jako závodnice.
Štěňátka závodila v jednoduchých bězích do 100m. Všichni zúčastnění krysaříci od 6 měsíců měli možnost vzkoušet svoje schopnosti ve dvou krátkých kvalifikačních bězích. Ti, co zaběhli alespoň jeden z těchto běhů, postoupili do dlouhého kvalifikačního běhu, dorostenci potom do dorosteneckého běhu.  Úspěšní absolventi dlouhého kvalifikačního běhu potom postoupili do běhů krysoboreckých. Do krysoboreckých běhů byli závodníci rozděleni podle kohoutkové výšky.  Do 22 cm prckové, od 22,1 cm čahouni.   krysing2010-036.jpg

krysing2010-033.jpg

Do kategorie štěňat se přihlásily čyři závodnice. Dvě se bohužel pro nemoc paničky nemohly dostavit. Závodnice Samá ruka Samá noha, byť projevila o střapec  zájem, na velmi mokrém pažitu promokla zvrchu i ze spodu a raději protentokrát ze závodu odstoupila. (Rozumné rozhodnutí majitelky něžného zvířátka, které nám určitě jednou ukáže svoje skryté vlohy.) A tak v kategorii štěňat zůstala závodnice Rychlý Špunt, jejíž nejlepší čas na této trati činil 8,69 s. Rychlý Špunt již ve svém štěněcím věku může konkurovat starším závodníkům. Určitě v ní vyrůstá další krysingový talent.

 

 

krysing2010-007.jpg

 

 

 

krysing2010-010.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

Sítem kvalifikačních běhů prošli do měřených běhů jednotlivých kategorií tito sportovníci:

Dorostenci:

Hnědý postrach zajíců       čas: 19,7 s      pořadí: 1

Bonsai-Hurikán                  čas: 25,67 s    pořadí: 2

Neřízená Střela II.               čas: 28,72s     pořadí: 3

Třešti Prdlo                          čas:  60,03 s   pořadí 4

krysing2010-005.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Krysoborecké běhy - kategorie prcků:

Neřízená Střela   zájem 5b, taktika 4b, zákus5b, čas 32,6s           pořadí: 1

Šrastí    zájem5b, taktika 5b, zákus 0b, čas 32,63            pořadí: 2

Dlouhá Nožka   zájem3b, taktika 3b, zákus 0b, čas-nedoběhla pořadí: 3

 

Krysoborecké běhy-kategorie čahounů:

Pan Svištík: zájem 5b, taktika 5b, zákus 3b, čas 27.43s   pořadí 1

Klíček:   zájem 5b, taktika 5b, zákus 4b, čas 31.28s    pořadí 2

Černá Tryskokule: zájem 5b, taktika 5b, zákus 4b, čas 31,89s    pořadí 3

Hmoždinka: zájem 5b, taktika 4b, zákus 0b, čas 51,86s   pořadí 4

Kokina:   zájem 4b, taktika 3b, zákus 0b, čas 68 s    pořadí 5

Buřtík : zájem 5b, taktika 5b, zákus 1b, čas 75,4s    pořadí 6

Atlet Brčko: zájem 2b, taktika 3b, zákus 0b, čas-nedoběhl   pořadí 7

 

Po kategorii dospělých prosvištěly po dráze smečky. Jednalo se o třešničku na krysingovém dortu. Ve smečkobězích zvítězila smečka Rychlých větrů (čas 24,96 , zájem 5, taktika 5, zákus 4), na druhém místě se objevili brněnští Gaučáci(čas 28, zájem 5, taktika 4, zákus 1) a na třetím místě potom smečka Žlutý frčák s černým pálením(čas 30,9, zájem 3, taktika 4, zákus3)

 

Obrazek

 

 

 

 

Pokud dáme dohromady další termín, mohl by příští krysing proběhnout v červnu, či červenci. Dám včas vědět a těším se s Vámi se všemi na shledanou při dalších akcích.

Děkuji za disciplinovanost, díky které šlo všechno jako na drátku, aby nám pejsci příliš neprovlhli a neprochladli. Děkuji Petře Prokopcové a Jirkovi Tancerovi a jejich týmu za zapůjčení a obsluhu navijáku. Mileně Kopečkové, Janě Hrbkové, Petře Prokopcové a Honzovi Pöchmannovi za zodpovědné posuzování a měření času. Děkuji Irenkám Laštovkovým za velikou pomoc při organizaci a všem, kdo natahovali, za natahování lanka.

Obrazek

Milí přátelé, všem, kteří jste se krysingu zúčastnili ať již jako trenéři svých pejsků, či jako doprovod, moc děkuji za skvělou atmosféru, která vzdor ošklivému počasí a nepříjemnému terénu byla hřejivá.

 Jitka  Pöchmannová

 

Krysing konaný dne: 26.9.2009

26. 9. 2009

     Zářiový Krysing proběhl v přátelském duchu a přinesl spoustuObrazek příjemných zážitků a také mnoho překvapení i pro samotné majiteleObrazekObrazekObrazek krysingových běžců.

ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek Minulý trénink běželi všichni závodníci Krysing poprve. V tomto, druhém tréninku, bylo již vidět, že mnoho závodníků ví, oč jde. Velmi překvapili někteří z nových krysaříků, jež na minulém tréninku nebyli a přesto jim stačilo, aby chvilku pozorovali svoje zkušenější kolegy a potom naprosto přesně věděli, co mají na startu dělat. Věřím, že zásluhu na správné motivaci  některých z nich mají i jejich majitelé, kteří s nimi doma trénovali a nebo se účastnili coursingu. I v tomto tréninku byli účastníci obdarováni upomínkou na trénink, tentokrát v podobě Krysingového střapíku.ObrazekObrazek

Vítězům jednotlivých kategorií bude zaslána  Jeřická cena. Prvním třem s nejlepším časem bez rozdílu kategorií byly předány diplomy a něco na sebe, nejmladšímu a nejstaršímu diplomy a něco do sebe a pejskovi s nejvyšším dosaženým časem byla předána cena útěchy a tenisák na trénování. Nejnáročnější tratí byla krysoborecká. Tato trať začínala mimo hřiště v napadaném listí a její začátek vedl podél cesty ve vyšší trávě. Potom na hřišti bylo několik záludných kliček, se kterými se krysaříci museli vypořádat. Tuto trať pokořili čtyři závodníci. Ukázalo se, že na náročnějších tratích stačí zlomek sekundy nepozornosti a střapec mizí v nedohlednu. Potom se těžko dohání ztracený čas. Na této trati byla bodována i vášeň a technika. Krysoboreckou trať absolvovaly i čtyři přihlášené smečky. Opět excelovala smečka Rychlé větry, tentokrát sestávající ze dvou členů. Jenom o pár desetin sekundy byla pomalejší smečka Demoliční četa a o dalších pár desetin sekundy smečka Gaučáků. Krysoboreckou trať také se ctí absolvovala smečka Sado-Maso.ObrazekObrazekObrazek

Při soutěži smeček došlo k nádherné situaci, kdy droboučká maličká členka smečky Demoliční četa sice nemohla stačit členům smečky, ale s neuvěřitelnou vytrvalostí tryskala za ostatními. Díky zatáčce na trati však situace této hrdince nahrála tak, že nejen všechny dohnala, ale ještě stačila ostatním střapec,,nahnat!"

Naviják a kladky zapůjčili a obsluhy navijáku se opět ujali paní Prokopcová a pan Tancer z Českobudějovické kynologické společnosti, bez jejichž pomoci by Krysing nemohl probíhat. Moc jim za jejich pomoc děkujeme!ObrazekDíky všem zúčastněným za příjemné a sportovní vystupování. Další trénink, pokud nás zima nepřekvapí, plánujeme na listopad.

Trysku zdar!

Jitka 

 

 

 Moc pěkná fotodokumentace se objevila na:http://fotookrysarik.rajce.idnes.cz/krysing_II.Myslkovice/#album    

A videa na:

http://www.stream.cz/video/9/367896-krysing-ginger
http://www.stream.cz/video/9/367901-krysing-ruzenka
http://www.stream.cz/video/9/367907-krysing
http://www.stream.cz/video/9/367910-krysing-i
http://www.stream.cz/video/9/367912-krysing-ii

 

 

Myslkovický zajíc

Krysing 15.8.2009 (krysařičí coursing) na jihu Čech.

Jitka Pöchmannová

 

Asi před rokem, na setkání přátel z řízeného chovu,  se objevil nápad uspořádat pro naše krysaříky coursing. Postupem času rostla chuť a množství krysaříkářů, kteří měli zájem se svými kryskami coursing zkusit. A nejen z členů skupiny řízeného chovu. A tak jsme rozjeli akci Krysing. Velké štěstí jsme měli ve volbě místa. Díky Janě Hrbkové se podařilo zajistit fotbalové hřiště v Myslkovicích, které se stalo dějištěm prvního Krysingu v historii krysařictva.Obrazek Největším problémem bylo zajistit naviják a někoho, kdo ,,to umí“. Kontaktovat paní Prokopcovou a pana Tancera se ukázalo jako spásný nápad. Nejen, že nás neodmítli, ale s chutí se dostavili v den D v hodinovém předstihu i s navijákem, rodinnými příslušníky (počítaje v to i štěňátka vesškorgi, mini bulíka a kelpie) a s velikou chutí a ochotou nám pomohli, poradili natahovali a navíjeli, zkrátka celý den na slunci, ve střehu a s plnou náručí pochopení a rad, to není v dnešní době jen tak vidět!Obrazek

 Začátek akce byl stanoven na 9.00 hodin. Bohužel ne všichni zúčastnění přijeli včas a tak musel být začátek akce posunut, což v parném létě nebylo zrovna to nejlepší.

ObrazekObrazekZpočátku proběhly úvodní krátké běhy, aby si všichni psíci mohli vyzkoušet, jestli jim běžící střapec na špagátě něco říká. Již v úvodních bězích na cca 50 m se objevily přírodní talenty, kterým bylo hned zpočátku jasné, co se po nich chce.

 

ObrazekA tak se nám v plném trysku předvedl v čase 6, 16 s závodník Pan Svištík, který svoji vlohu pro trysk potvrdil i nejlepším výkonem 24,60 s v odpoledním běhu na 210 metrů. Dalším velkým talentem s časem 6.72s  v rozběhu na 50m se stala domácí Lila, s časem 7,12s jí na paty šlapala Mrskonožka, dále Atlet Brčko s časem 7,69s a s časem 7,94s závodnice Ajefuč. V časech od 10s do 20s tryskali: Áda, Švandová, Hayfa, Rychlý šíp, Neřízená Střela, Mišuge, Sklopené ucho, Aty, Sára, Čiko, Eli a Myšák. V čase nad dvacet sekund se potom objevili krysařičí intelektuálové: Bílá Husa, Bertramka, Plesový Střevíček, Šíp Letící Savanou, Kozlík, Prdlá Střela, Žiletka a Zvadlé Ucho. Výše uvedení krysařičí intelektuálové ve většině případů nechtěli - byť na chvíli- vyměnit společnost svých paniček a páníčku za něco tak fádního, jako je střapec na špagátě.ObrazekObrazekObrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

ObrazekPo polední pauze následovaly běhy na 210m a to sóloběhy a smečkoběhy. V sólobězích- věren svému pseudonymu- zazářil již výše uvedený Pan Svištík. Časem 26.46s mu na paty čile šlapala Ajefuč, dále časem 26.78 se protryskala Mrskonožka, v čase 29 s se mezi favority zařadila Hayfa. V časech od 30 do 40 sekund poté prchali: Lila, Myšák (který po váhavějším úvodu velmi překvapil) a talentovaná Švandová.

Prdlá Střela času 34.43 dosáhla díky lepení se na paty svému majiteli, který podlehl závodnické vášni a celou dráhu běžel před Prdlou Střelou  (ale i Žiletkou  a Zvadlým Uchem, které odmítly být po čas běhu samy). 

Časy mezi 40s a 50s zaběhly Aty a Eli (tyto závodnice také díky majitelům, kteří se inspirovali majitelem Prdlé Střely a se svými krysařičími závodnicemi v patách štvali poctivě střapec od startu až k cíli). Samostatně běžícím závodníkům byl bodován i jejich styl pomocí stupnice 1-5.

5b  Ajefuč, Mrskonožka a Myšák,

4,8 b Pan Svištík

4,5 b Švandová a Hayfa,

3,8 b Lila

Obrazek

Jako poslední nastala soutěž smeček, kde excelovala smečka Rychlých větrů, která dosáhla času 21.72s. Skvěle se také blýskla smečka Kulový blesk. Ta uhodila do závěrečných klání sílou 29,50s. Smečce Grippenů, jež závodila jako poslední, bohužel nepřálo štěstí díky technické závadě a ukázalo se také netaktickým velké množství členů smečky s různými politickými názory a různým stupněm únavy. Díky laskavým sponzorům dostali závodníci upomínkové předměty s logem Myslkovického zajíce (jak jsme nazvali tento srpnový trénink) a také něco pro dentální zdraví.

A tak jsme se všichni protryskali horkou srpnovou sobotou. Mezi štěňátky, která si také mohla mezi jednotlivými běhy zkusit zaběhat za střapcem, se nám objevily další talenty... Obrazekale o nich se určitě doslechneme  někdy příště.

Trysku zdar!